İstif Makinası

İstif Makinası

İstif makinası, insanüstü ağırlıkta ki malzemeleri taşımaya yarar. Malzemelerin hem uzunlamasına hem de yatay olarak taşınmasına olanak sağlar. Hidrolik, motor ve elektrik yardımı ile çalışan makinalardır. Ayakta kullanılan modelleri olduğu gibi, binek olarak kullanılan opsiyonları da mevcuttur. Bunun yanı sıra ağrılıkların yığınlar halinde saklanmasına yardımcı olur. Taşıma kapasiteleri maksimum 40-50 ton aralığında değişir.  Yakıt olarak benzinli, dizel, akülü, LPG olarak sınıflara ayrılmaktadır. İstif makinaları, manüel olarak kullanılabileceği gibi uzaktan kumanda ile de kullanılmaktadır. Bazı özellikleriyle diğer türevi makinalardan ayrılmaktadır. Forkliftin aksine, dış alanlarda kullanıma uygun değildir. İç mekân taşıma ve istiflemede kullanılır.

Farklı çeşitleri ve özelliklerine göre sınıflandırılmıştır. Fiziksel güç ile çalışan, manüel istif makinalarında ayakta çalışma esastır. Elektrikli, hidrolik olanlarında ise oturma amaçlı platform bulunur. LPG, benzin gibi yakıt türleriyle çalışan istif cihazları, diğer türlere göre iki kat verimli çalışır. Hızlı ve sorunsuz bir şekilde taşıma, yürütme süreci gerçekleşir. Sertifikası olan, tüm kontrollerden geçmiş cihazlardır. Şirketlerin taşıma alanında, otelcilik sektöründe ağır mal taşımalarında, giyim sektörlerinde sıklıkla kullanılır. İstif cihazları, çekerek çalışan düzeneğe sahiptir. Son teknoloji gelişmelerine göre donatılmış sisteme sahiptir. İhtiyaca ve kullanılacağı sektöre göre, istenen ebatlarda üretilmesi mümkündür. Düzenli bakımları yapıldığı taktirde uzun yıllar kullanım amaçlı tasarlanır.

İstif Makinası

Yaya Olarak Kullanılan İstif Makinaları

Transpalette denir. En sık tercih edilen istif makinalarındandır. Kullanım kolaylığıyla avantaj sağlayan, manüel sisteme sahiptir.  Hidrolik transpaletler, kas gücüne dayanan hidrolik pompa yolu ile kaldırma yapan makinalardır. Ağırlıkları yerden yaklaşık 10 cm kaldırarak, yatay taşıma için kullanılır. 2 tona kadar kaldırma kuvveti bulunur.  Akülü transpaletler ise elektirikli motor ile çalışan istif makinalarıdır. Fonksiyonel çalışma prensibine sahiptir. Hidrolik şekilde çalışan pompa ile kaldırma işlemi gerçekleşir. Yaya veya binek şekilde kullanılabilir. Stacker, görevli personelin ayakta kullandığı, yükün yüksekteki bölgeye ulaştırılmasını amaçlayan araçlardır. Hem insan gücü ile hem de elektrikli ve akülü modelleri bulunur. Diğer istif makinalarından manüel şekilde kaldırma – yürütme işlemiyle ayrılır.

 

 

 

Akülü İstif Makinaları

Dizel, benzin, akü, LPG gibi çeşitli güç kaynakları ile çalışırlar. Yatay şekilde yük taşıma ve istifleme yapılmasını sağlar. Yük kaldırma ve istiflenecek yere taşıma sürecinde manüel güce ihtiyaç duyulmaz. Elektrik motoru aktivitesiyle taşıma gerçekleşir. Cihaz operatörlerinin oturarak makinayı kullanmasına yardımcı platform bulunur. Dar alanlarda kullanılması için tasarlanan makinalar, 10 metre kadar yükseğe ulaşabilmektedir. Yarı akülü ve tam akülü olarak çeşitlendirilebilir.

İstif Makinası

Personel Yükselticileri

Tek direk, çift direk ve makaslı olarak üçe ayrılır. Yüksek alanlarda çalışanların can ve iş güvenliği için kullanılan makinalardır. Çevremizde görebileceğimiz her alanda kullanılabilir. Elektrik direği, dış cephe tamiratı, fabrikalar gibi. İstif makinaları, uzman personellerce kullanılmalıdır. Taşıma anında riskli hareketler yapılmamalıdır. Makine bakımları düzenli olarak yapılmalıdır. Ray ve zincirler gres ile yağlanmalıdır. Kapasitenin üzerinde ağırlık yüklenmemelidir.

 

 

 

 

 

 

 

Ürünleri incelemek için alttaki linki tıklayınız.

 

Çevrimiçi
Merhaba yardımcı olabilir miyim?
Forklift veya İstif Makinası Talebinize Nasıl Yardımcı Olabilirim?