Kiralık Akülü Forklift

ALFA Forklift

Forkliftler birçok sektöre sentezlenen ve ağır işlerin kolayca yapılmasını sağlayan makinalardır. Çatallı istifleyici olarak da bilinen, yük taşımak ve istiflemek için kullanılan makinalara forklift denilmektedir. Paletli şekilde istiflenmiş her türlü yükü çatallı uçlarıyla kaldırma prensibiyle çalışır. Yük kaldırmayı kolaylaştırma amacıyla kullanılan bu makinaların yüksek taşıma kapasitesi mevcuttur. Yarım ton ila kırk beş ton arası taşıma sınırına sahiptir. Farklı taşıma merkezleri ve taşınacak malın türüne göre kullanılması gereken forkliftler de değişmektedir.

Taşıma kapasitelerinin yanı sıra kaldırma mesafeleri de sektöre göre ayarlanabilmektedir. Standart forkliftler 3 ila 4 metre yüksekliğe çıkabilir. Son teknoloji özelliklerle donatılmış ALFA forklit modelleri ise 9 metreye kadar çıkabilmektedir. Bu cihazlar kaldırdıkları yükü arka tarafta bulunan karşıt ağırlıkla sabitlerler. Böylece devrilme, sarsılma gibi durumlarla karşılaşılmaz.

3 ton yük kaldırabilen bir forkliftin ortlama ağırlığı 4,5 tondur. Maksimum doluluk oranına sahip bir forkliftin ise 7,5 ton olması beklenir. Alt ve üst limitin aşılmaması forkliftlerin kullanımında önemlidir. Forkliftler, yüksek manevra yeteneğine sahip hassas makinalardır. Ağırlık limitinin aşılması halinde manevra kabiliyetleri zayıflayarak uzun vadeli kullanımın önüne geçilecektir.

Forkliftlerin Özellikleri

Yük taşımanın gerektirdiği her iş dalında forklift kullanımı uygundur. Genellikle sanayi ve depolarda kullanılan forkliftlerin küçük ebatlı olması önemlidir. Buna karşın boyutlarına kıyasla oldukça ağır ve hassas cihazlardır. Trafiğe çıkması yasak olan bu makinalar toprak yolda kullanıma uygundur. Küçük ebatlı oluşuyla dar koridorlar ve dar alana sahip şantiyelerde oldukça yaygın kullanılmaktadır. Hız sınırı on kilometre olarak belirlenmiştir. Forkliftlerin yalnızca özel ehliyetli operatörler tarafından kullanılması uygundur. Deneyimsiz operatörlerin işlerin aksamasına ve istenmeyen kazalara sebebiyet verebilmektedir.

Gelişen sanayi ve artan ticaret hacmiyle kullanım alanları oldukça artmıştır. Başlıca kullanım alanları;

 • Limanlar,
 • Ticaret kapıları,
 • Marketler,
 • Depolar,
 • Şantiyeler,
 • Sanayi şirketleri olarak sıralanabilir.

Neden ALFA Forklift?

 • Günümüzde, gelişen sektörlere uyum sağlamak salt işgücüyle mümkün olmamaktadır.
 • ALFA forkliftler, muadil markalara göre daha yenilikçidir. Yüksek manevra kabiliyeti ile taşıma sürecini kolay hale getirmektedir.
 • Makinalaşmanın getirdiği avantajlar bu sektörlerin hızına yetişilmesini sağlar.
 • Alfa forklift modelleri insan gücüne gereksinim duymaksızın tüm taşıma işlerini üstlenmektedir. 8 – 10 kişinin günlerce yapacağı işi yalnızca birkaç iş saatinde tamamlar.
 • İnsanların kaldıramayacağı ağırlıktaki yükleri, çok kısa sürede istiflemeyi sağlar.
 • Seri ve ekonomik makinalardır.
 • Periyodik bakımları aksatılmadığı taktirde uzun yıllar kullanıma uygun şekilde üretilirler.
 • Dar iş sahalarına uygundur.
 • Toprak yollarda kullanımı uygundur. İstiflenen paletleri sarsıntısız şekilde yerine ulaştırır.
 • Hız sınırı, manevra kabiliyeti ve yükseklik limiti isteğe göre şekillendirilebilir.
 • Birçok ihtiyaca uygun Alfa forklift modelleri
 • Forklift makinalarının deneyimli operatörler tarafından kullanılmalıdır. Tek başınıza güvenilir bir operatör bulmak zorlu olabilir. Forklifti satın aldığınız firmadan operatör hizmeti de talep edebilirsiniz.
 • İşgücünü azaltarak uzun dönem mali bilançolarda kâr artışı sağlanır.

Güç Tiplerine Göre Forkliftler

 1. A) Akülü – Elektrikli Forkliftler 

Akü gücüyle çalışan forkliftler. Aküden elde edilen elektrik gücünü kullanarak taşıma- istifleme yapılır. Sıfır egzos emisyonuna sahiptir. Kapalı alanlarda kullanım için idealdir. Genellikle gıda, yağ sanayi gibi alanlarda kullanılır. Bakım maliyeti düşüktür. Dizel gibi alternatif güç tiplerinin aksine bütçe dostudur. 3 ila 4 senede bir akünün değiştirilmesi yeterli olacaktır.

Şarj süresi ortalama 8 saattir. Mesai saatlerinin üstünde, çift vardiya çalıştırmaya uygundur. Çift vardiya saatleri için yedek akü bulundurulması gereklidir. Alternatif akıma sahip akülü forkliftler, doğru akım ile çalışan modellere göre oldukça avantajlıdır. Üstün mühendislikle üretilen ALFA marka akülü- elektrikli forkliftler  uzun yıllar kullanıma uygundur.

 1. B) Dizel ile Çalışan Forkliftler

Muadillerine göre en rahat kullanımı sunan makinalardır. ALFA forklift garantisiyle geliştirilmiş dizel modellerinde saat limiti yoktur. 24 saat kullanılabilen fonksiyonel makinalardır. Kapalı saha alanlarında kullanılması önerilmez. Kapalı alanlarda, egzos salınımı nedeniyle sorunlara yol açabilir. Genellikle açık alanlarda kullanılır.

 1. C) LPG ile Çalışan Forkliftler

Standart benzin motoruna benzer. LPG tüp ile çalışırlar. Egsoz emisyonu dizel yakıtla çalıştırılan forkliftler kadar yoğun değildir. Bu nedenle hem açık hem de kapalı alanlarda kullanılır. LPG gazı özel olarak tasarlanmış forklift tankı içerisinde depolanır. Forklift tankları ortalama 8 tona kadar LPG hacmine izin vermektedir.